Parki na Osiedlu Rzepnik

Akcja "zrębki" - druga odsłona

A DLACZEGO NIE OSTATECZNA - O TYM POD KONIEC WPISU!

Po sukcesie pierwszej akcji przyszedł czas na rozprawienie się z drugą kupką zrębek. Akcja odbyła się w sobotę 27 maja. Zryw sąsiedzki znowu pokazał, że jak chcemy to potrafimy - były nowe twarze i osoby i "stali bywalcy". :)

Ekipa sąsiadów była bardziej kameralna niż ostatnio, ale i kupka zrębków okazała się być mniejsza, więc ubywała w oczach.

Praca szła sprawnie i szybko, był czas na pogaduchy i na regenerację. 

Ogromne podziękowania dla Pauliny, Huberta, Kasi, Tomka, Zosi oraz Franka za przyjście i poświęcenie swojego czasu. Paulinie dziękuję za przygotowanie mini hot-dogów, które stanowiły świetny wstęp do czegoś na słodko - czyli ciasteczek owsiano-czekoladowo-orzechowych i domowego soku z pomarańczy. 

Po rozparcelowaniu wszystkich zrębków okazało się, że tu i ówdzie przydałoby się pogrubić warstwę.

Wygląda więc na to, że temat zrębków nie został jeszcze zamknięty - a i sąsiedzi nie powiedzieli jeszcze w tym temacie ostatniego słowa.

O akcji "zrębki 3" już niebawem!

Publikacja: 13 lipca 2023 (JK)

Akcji "zrębki - pierwsza odsłona" za nami.

A DLACZEGO PIERWSZA – O TYM POD KONIEC WPISU!

No powiem, że akcja zbierania śmieci przy tym zadaniu to był pikuś.

Górka zrębków wyglądała naprawdę niepozornie z ulicy, ale jej rozplantowanie wymagało dwóch godzin naprawdę wytężonej pracy. Nie będzie przesadą więc, jeśli powiem, że posiłek regeneracyjny, o który zadbali uczestnicy, w postaci chlebka bananowego upieczonego przez naszą radną, Żanetę, pizzy home-made i cukierów przyniesionych przez Paulinę, gofrów i lemoniady arbuzowej pani Anny, ciastek Gosi oraz muffinek upieczonych przez moją skromną osobę uratował całą sytuację i zapobiegł temu, że nie padliśmy tam pokotem!  Ale było warto!

Ogromne podziękowania dla sąsiadów z TBSów: Darka i Michała (naszych męskich rodzynków w ekipie) oraz wspaniałych kobiet z naszego Osiedla: Pauliny, Zosi, Marty, Gosi, Żanety, pani Anny i pani Krystyny, członkini zarządu osiedla Rzepnik tej kadencji. 

Panie i Panowie - chylę czoła i dziękuję, że chciało się Wam przyjść.

Niemniejsze podziękowania należą się ekipie dzielnej młodzieży szkolnej i przedszkolnej, głównie z osiedla TBS, Łanowej i Żychonia, których postawą jestem niezwykle zbudowana: Zuzi, Gabrysi, Sandrze, Julii, Idze, Karolinie, Hubertowi, Oskarowi, Szymonowi, Bartkowi, Wiktorowi, Kacprowi, Karolowi, Tymonowi – uff, mam nadzieję, że nikogo nie pominęłam ani nie przekręciłam (a jeśli pominęłam to z góry przepraszam!). 

Droga młodzieży – „szacun” dla was za zaangażowanie

Z rozmów z uczestnikami wnioskuję, że jest w narodzie chęć rozprawić się z drugą górką zrębków, która znajduje się od strony ul. Łanowej.  Bo jak to skwitowała sąsiadka "o zakwasy trzeba zadbać!"

O akcji "zrębki 2 - ostateczne starcie" już niebawem!


Publikacja 15 maja 2023 (JK)

Photo: Gmina Skawina, Żaneta Kotula, Justyna Kruk

Park kieszonkowy przy ul. Krakowskiej (obok osiedla TBS)

To świetna wiadomość dla mieszkańców naszego Osiedla, zwłaszcza tych z okolic ulic Żychonia, Pisary, Pachla, Łanowej, Krakowskiej, Lipowej, osiedla TBS i tzw. Starego Rzepnika. 

To niezwykle potrzebne miejsce do relaksu dla małych i dużych biorąc pod uwagę niewielką ilość terenów zielonych w naszym rejonie, rozkręcającą się rozbudowę mieszkaniową oraz potrzeby obecnych i nowych mieszkańców.

Park będzie zlokalizowany na działkach gminnych w kwadracie pomiędzy ul. Łanową (odnoga od Krakowskiej), Żychonia, a osiedlem TBS (Potok Rzepnik) i Krakowską.

W założeniu ma to być pierwszy w Skawinie „dziki park” kieszonkowy o naturalistycznym wyglądzie, który ma zachować istniejącą zieleń i właśnie taki półdziki charakter. Docelowo mają powstać alejki, elementy małej infrastruktury oraz oczywiście coś dla zabawy dla dzieciaków.

Zanim to jednak nastąpi trzeba będzie przeprowadzić inwentaryzację drzewostanu połączone z zabezpieczeniem bądź wycięciem drzew, które stanowią zagrożenie dla korzystających z parku oraz pielęgnację rosnącej tam roślinności.

Gmina Skawina otrzymała dodatkowe środki finansowe, dzięki którym mogła zlecić oczyszczenie terenu oraz wykorytowanie pierwszej ścieżki, która zostanie wysypana zrębkiem drzewnym.