Inicjatywy sąsiedzkie

Pierwsza sąsiedzka wyprzedaż garażowa już w tę niedzielę, 26 maja!

W imieniu grupy sąsiedzkiej z naszego Osiedla zapraszamy serdecznie na wyprzedaż garażową! To pierwsza tego typu impreza na naszym Osiedlu (jeśli nie w Skawinie!)

Każdy z nas posiada rzeczy, które zalegają w naszych garażach i domach, i nie wie, co z nimi zrobić. Wyprzedaż jest szansą na to, by dać tym rzeczom drugie życie i nowych właścicieli, a dla kupujących okazją do złowienia jakiejś perełki lub kupna po okazyjnej cenie.

Wyprzedaż garażowa odbędzie się na parkingu Lidla przy ul. Krakowskiej 23B.

Kiedy? W niedzielę, 26 maja od 11:00 do 15:00

Osoby sprzedające obowiązuje rejestracja


Zgłoszenia przez formularz przyjmujemy do soboty, 25 maja.

Udział w wyprzedaży wiąże się z akceptacją poniższego regulaminu:

Regulamin Wyprzedaży Garażowej organizowanej przez Grupę Sąsiedzką z Osiedla Rzepnik w Skawinie


Miejsce i Termin 

Wyprzedaż Garażowa odbędzie się na parkingu Lidla w Skawinie, przy ul. Krakowskiej 23B, w dniu 26 maja (niedziela), w godzinach 11:00-15:00. Organizatorzy nie zapewniają stolików, wieszaków ani innych rzeczy służących do rozkładania towarów. Montaż stoiska powinien odbyć się w taki sposób, aby nie uszkodzić infrastruktury i nawierzchni parkingu


Rejestracja Uczestników 

Rejestracji jako Uczestnik (osoba sprzedająca przedmioty) może dokonać osoba pełnoletnia. Zgłoszenia należy dokonać przez niniejszy formularz, lub na listach udostępnionych przez wolontariuszy pół godziny przed rozpoczęciem wyprzedaży garażowej w dniu 26 maja 2024 r. 


Przedmioty do Sprzedaży

Na Wyprzedaży Garażowej można sprzedawać różnorodne przedmioty: nietrafione prezenty, rękodzieło, domowe przetwory, książki, sprzęt ogrodniczy, AGD, narzędzia warsztatowe, meble i wyposażenie ogrodowe, zabawki, ubrania itp. Sprzedawca musi samodzielnie stworzyć swoje stoisko, które może składać się z koca, stolika turystycznego lub przenośnego wieszaka na ubrania. Stoisko można reklamować za pomocą własnoręcznie wykonanych szyldów.


Ustalanie Cen

Organizatorzy nie ingerują w ceny ustalane przez sprzedawców, jednak zachęcają do rozsądnych cen, biorąc pod uwagę różnorodność gości i poszukiwaczy okazji.


Uczestnictwo

Sprzedawać na Wyprzedaży Garażowej możesz tylko jako osoba fizyczna. Dlatego nie udostępnimy Ci miejsca na stoisko, na którym chciałbyś/aś wystawić przedmioty, którymi handlujesz zawodowo. Wyjątkiem są osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą, które chcą u nas sprzedawać przedmioty, wyłącznie niezwiązane z ich działalnością gospodarczą. Wzięcie udziału w wyprzedaży garażowej jest równoznaczne z akceptacją niniejszego Regulaminu.


Odpowiedzialność

Organizatorzy nie ponoszą odpowiedzialności za przedmioty kupione ani za zawarte transakcje. Rzeczy, które sprzedajesz, muszą być Twoją własnością. Mogą być nowe lub całkiem stare, wymagające renowacji lub w doskonałym stanie. Zabronione jest sprzedawanie rzeczy, które pochodzą z nielegalnych źródeł, a także takich, które sprzedaż wymaga specjalnych zezwoleń (np. tytoń, alkohol, broń). Jeśli przedmiot, który chcesz ze sobą zabrać budzi kontrowersje, to lepiej, żeby został w domu. 


Zgoda na Użycie Wizerunku

Przychodząc na Wyprzedaż Garażową, wyrażasz zgodę na wykorzystanie swojego wizerunku w mediach społecznościowych i materiałach promocyjnych organizatorów w celach promocji wydarzenia. Dbamy o to, żebyś na zdjęciu wyszedł/a jak najlepiej, ale jeśli Twoim zdaniem nasz fotograf dał ciała, po prostu, daj nam znać i usuniemy zdjęcie. Jeżeli będziesz chciał cofnąć swoją zgodę już po publikacji przez nas zdjęć, czasu niestety nie cofniemy.


Porządek po Wydarzeniu

Po zamknięciu swojego stanowiska, sprzedawca jest zobowiązany do posprzątania i zabrania ze sobą stoiska oraz pozostałych przedmiotów, które nie zostały sprzedane. Uprzątniecie stanowiska nie może nastąpić później niż po upływie godziny od zakończenia wydarzenia. 


Reprezentacja Organizatora

Grupę sąsiedzką Osiedla Rzepnik reprezentują Janusz Różycki oraz Justyna Kruk (Przewodnicząca Zarządu Osiedla Nr 8 „Rzepnik” w Skawinie). 


Przetwarzanie Danych 

Dane osobowe pozyskane w celu organizacji Wyprzedaży będą przetwarzane zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa i wykorzystane wyłącznie w celach związanych z organizacją Wydarzenia. Dane osobowe są wykorzystywane wyłącznie przez osoby fizyczne w celach czysto osobistych.


Zgoda na uczestnictwo

Zgłoszenie się do wyprzedaży garażowej jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu  oraz oświadczeniem, że spełnia się wszystkie warunki uprawniające do uczestnictwa w tym wydarzeniu. Oświadczenia, modyfikacje oraz żądanie usunięcia danych kierować należy na adres poczty elektronicznej: os.rzepnik@gmail.com

No i posprzątali... Czyli wiosenne porządki AD 2024 na Osiedlu Rzepnik!

W ostatni weekend kwietnia mieszkańcy naszego Osiedla postanowili poświęcić parę godzin swojego wolnego czasu i posprzątać część naszego Osiedla w rejonie ul. Asnyka, przystanku PKP Jagielnia, ul. Pachla i Torowej.

Nasze osiedle wypiękniało i jest lżejsze o 22 worki odpadów, w tym 5 z frakcją szkła i metalu, dwa parasole, miotłę, siatkę akwarystyczną, i osłony kabli.

W sprzątaniu uczestniczyli "starzy" bywalcy akcji wiosennych porządków, zaznajomieni sąsiedzi oraz zupełnie nowe twarze. :)

A na koniec uczestnicy uraczyli się pysznymi kapuśniaczkami, szarlotką i innymi wypiekami, które przynieśli na mały piknik w tradycyjnym miejscu spotkań pod wiaduktem. Była okazja, by porozmawiać i lepiej się poznać. 

Publikacja: 20 maja 2024 r. (zdjęcia JK, JR)

Rodzinny konkurs plastyczny - projektujemy tabliczki informacyjne, które zawisną na Osiedlu!

Halo Sąsiedzi, zapraszamy was do wspólnej kreatywnej zabawy!

Na czym polega konkurs?


Trzeba będzie zaprojektować tabliczkę informacyjną, ostrzegawczą lub taką, która wywoła uśmiech na twarzy sąsiada - ogranicza Was tylko Wasza wyobraźnia! To może być tabliczka z informacją, że trzeba sprzątać po swoim psie, z prośbą o nieśmiecenie albo taka, w której po prostu będziecie życzyć komuś miłego dnia.


Technika jest dowolna, ale praca musi dać się zeskanować! Chcemy, żeby na wiosnę te tabliczki zawisły na naszym Osiedlu, wychowując, uświadamiając i sprawiając nam wszystkim przyjemność.


Ponieważ to konkurs rodzinny to nagrody też będą rodzinne - a są nimi wspaniałe GRY PLANSZOWE i oczywiście satysfakcja, że tabliczkę swojego projektu będzie można podziwiać w przestrzeni naszego Osiedla.

 

Projekty tabliczek należy przesłać do 31 grudnia br. na adres e-mailowy Osiedla: os.rzepnik@gmail.com


Zwycięskie projekty wybierzemy wspólnie na naszym osiedlowym profilu Facebookowym! https://www.facebook.com/groups/2475244179217170


Życzymy wszystkim powodzenia i doskonałej zabawy! No i nie możemy się doczekać, by zobaczyć wasze prace!


W razie wątpliwości prosimy o kontakt na osiedlowego maila! Postaramy się je wszystkie rozwiać!

Publikacja 10 grudnia 2023 (JK)

"Krąg kobiet" w Domu Ludowym na Os. Samborek

W piątek 20 października 2023 r. kobieca ekipa Osiedla Rzepnik gościła w Domu Ludowym na Osiedlu Samborek na wydarzeniu, którego pomysł zrodził się na warsztatach CAKowych.

Miało być kobieco i było! Było coś dla ciała, o co zadbały konsultantki firmy Avon, i coś dla duszy - dzięki Ani Kwiatek i jej pokazowi gimnastyki słowiańskiej. Istotnym punktem programu był wykład Sabiny Walickiej na temat profilaktyki raka piersi oraz pokaz, jak piersi prawidłowo badać.

Uczestniczki mogły też podzielić się dobrą myślą i życzeniami z obecnymi kobietami.

Ogromne podziękowania dla dziewczyn, które przyniosły na spotkanie pyszne smakołyki (np. jeszcze ciepłe brownie czy pastę ze słonecznika i pomidorów) i zechciały z nami spędzić ten piątkowy wieczór.

Nie mniejsze podziękowania dla członkiń z Zarządu Osiedla Samborek z Przewodniczącą na czele za użyczenie miejsca, zaangażowanie i super współpracę.

III edycja pikniku "Dzień Sąsiada na Osiedlu Rzepnik" AD 2023

I tak oto kolejna edycja Dnia Sąsiada na Osiedlu Rzepnik przeszła do historii. Piknik sąsiedzki odbył się w ostatnią niedzielę sierpnia i już tradycyjnie do ostatniego dnia zadawaliśmy sobie pytanie, czy pogoda dopisze czy nie. Na szczęście wypadało się i wygrzmiało noc wcześniej.

Z pewnością ten piknik był wyjątkowy pod paroma względami – liczby mieszkańców, którzy nas odwiedzili, no i rozmachu samej imprezy, która z roku na rok się rozrasta i jest coraz lepiej zorganizowana. Były dwa dmuchańce dla dzieciaków, warsztaty grupy ROTAvirus, pokaz zumby, kącik szachowy, badminton, grill, sąsiedzkie bingo - a ta lista się jeszcze nie wyczerpała!

Poza aktywnościami był czas na to, by porozmawiać z sąsiadami, których się dobrze zna i poznać nowych!

Ogromne podziękowania dla sąsiadów i sąsiadek, które zaangażowały się w przygotowania do pikniku: Monice, Agnieszce, Kasi, Paulinie, trzem Aniom, Jarkowi, Filipowi, Asi. Naszym dzieciakom: Marysi, Filipowi oraz Madzi za pomoc przy „chodnikowej” akcji promocyjnej.


Ogromne podziękowania dla sąsiadów, którzy poza przygotowaniami w różnoraki sposób pomagali również podczas samej imprezy: 

Specjalne podziękowania dla pana Jana oraz sąsiada spod 6 przy Zielonej za udostępnienie prądu, by dzieciaki (i nie tylko) mogły szaleć na dmuchańcach. 

Ogromne podziękowania dla tych wszystkich sąsiadów, którzy przynieśli coś od siebie – ciasta, sałatki, przekąski, owoce, napoje. Było różnorodnie i pysznie i nikt nie wyszedł z pikniku z pustym brzuchem. ;)

Podziękowania dla grupy ROTAvirus czyli Konrada oraz Mateusza za wspaniałe warsztaty, które cieszyły się ogromną popularnością, zwłaszcza wśród dzieciaków. 

Podziękowania dla Moniki Giza za wyciśnięcie z nas siódmych potów podczas pokazu Zumby (umówmy się – nie było trudno w tej temperaturze ), a przede wszystkim dostarczenie dzieciakom mnóstwa frajdy. Monice J dziękuję za pomysł wrzucenia zumby do programu imprezy.

Podziękowania dla Gminy Skawina za udostępnienie leżaków, namiotu oraz podarowanie gadżetów oraz wydrukowanie materiałów.

Głównodowodzącą całego zamieszania była Justyna Kruk - Przewodnicząca Zarządu Osiedla.

Następny piknik sąsiedzki pewnie w przyszłym roku - kto wie, może już w CAKu? Tego sobie życzmy!

Publikacja: 4 września 2023 (JK)

Warsztaty stolarskie na Rzepniku - oto jak powstały schowki do wymiany książek (puzzli i gier)

18 i 19 czerwca odbyły się na naszym Osiedlu warsztaty stolarskie, podczas których mieliśmy do zbudowania dwie szafki-schowki do osiedlowej wymiany książek.

Plan, jak się okazało, był ambitny, bo zakres prac okazał się być dosyć spory. Nie ma jednak takiej rzeczy, której sąsiedzi by nie podołali łącząc siły i umiejętności.

W efekcie dwudniowych prac powstały dwie piękne szafeczki, które cieszą oko i wzbudzają ciekawość na całym osiedlu (no i oczywiście służą wymianie). Można je znaleźć na ul. Jagielnia (przy drugiej ławeczce) oraz na placu zabaw na ul. Nad Wodą.

Ogromne podziękowania należą się ekipie budującej: Marcinowi, Asi, Jarkowi, Marcinowi, Gosi, Tomkowi, Leszkowi i wszystkim innym, którzy im kibicowali.

Osobne podziękowania kierujemy do pana Jana, naszego dobrego ducha spod nr 5A, który użyczył nam prądu, poczęstował ogórkami kiszonymi i przechował nam szafeczki.

Podziękowania należą się też wspaniałym dziewczynom Emilce, Idze, Asi i Justynie, które pięknie pomalowały nasze schowki.

Publikacja: 13 lipca 2023 (JK); aktualizacja 9 sierpnia 2023

Mamy to! Nasz projekt warsztatów stolarskich wśród laureatów konkursu na wiosenną inicjatywę sąsiedzką!

Pękamy z dumy, bo nasza grupa inicjatywna została jednym z 6 laureatów konkursu w ramach projektu "Aktywni Mieszkańcy Mają Swoje Miejsce". Nasz projekt został wybrany spośród 11 nadesłanych propozycji.

Nasz pomysł zakłada zorganizowanie rodzinnych warsztatów stolarskich, podczas których zostaną zbudowane dwie szafki-schowki, które następnie zostaną umieszczone w dwóch różnych punktach osiedla, aby służyć do sąsiedzkiej wymiany książek.

Warsztaty odbędą się w czerwcu - konkretna data zostanie podana w najbliższych tygodniach.

Na realizację naszej inicjatywy otrzymamy

Konkurs jest jednym z elementów projektu Fundacji BiS „Aktywni Mieszkańcy Mają Swoje Miejsce”. Przedstawiciele organizacji pozarządowych i grup nieformalnych z terenu gminy Skawina zostaną zaproszeni do udziału w szkoleniach dotyczących pracy ze społecznością lokalną metodą Miejsc Aktywności Mieszkańców.

Projekt „Aktywni Mieszkańcy mają swoje Miejsce” realizowany jest przez Fundację Biuro Inicjatyw Społecznych z dotacji programu Program Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny, finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG i Funduszy Norweskich. Partner projektu jest Gmina Skawina. 

Więcej informacji o projekcie można znaleźć na stronie Fundacji Biuro Inicjatyw Społecznych: https://mam.bis-krakow.pl/konkurs/

Już niedługo rozpoczniemy szerszą akcję promocyjną. Jeśli chcecie do nas dołączyć piszcie na os.rzepnik@gmail.com. Do usłyszenia!

Czas na wiosenne porządki - niekoniecznie w szafach! ;)

Akcja sprzątania za nami!

Dziękujemy pięknie wszystkim sąsiadom i sąsiadkom, którym chciało się poświęcić swój czas w sobotę 1 kwietnia na odgruzowywanie naszego otoczenia ze wszelkiego rodzaju odpadów: od zwierzęcych odchodów, rekordowej ilości małpek, butelek plastikowych z podejrzaną zawartością po skarpetki, prezerwatywy, czy nienaruszony słoik ogórków kiszonych!

Sprzątaliśmy przede wszystkim ul. Jagielnia, Pachla, (przy wiadukcie) oraz Asnyka, Pisary, Zieloną i Torową (pod Valeo). Zapełniliśmy praktycznie wszystkie worki jakie nam dano - a było ich nie mało, proszę nam wierzyć! 

Niestety pozbierane śmieci to tak naprawdę wierzchołek góry śmieci, którą mamy pod swoimi nosami.

Z racji niepewnych warunków pogodowych (na szczęście padało jedynie przelotnie) przenieśliśmy nasz poczęstunek na "tradycyjne" miejsce spotkań wszystkich "wywrotowców" ;) na tym osiedlu - pod wiadukt.

To co, widzimy się niedługo na kolejnej akcji, prawda?


Publikacja 8 kwietnia 2023 (JK)

Sąsiedzka drużyna siatkarska

Wszystko zaczęło się w 2022 roku od zaproszenia do udziału w charytatywnym turnieju piłki siatkowej na rzecz Środowiskowego Domu Samopomocy. Jako jedyne (!) osiedle w Skawinie wystawiliśmy drużynę i stanęliśmy do rywalizacji. Byliśmy jedynym składem mieszanym, w którego skład wchodziły dziewczyny i młodzież szkolna. Oczywiście dostaliśmy "bęcki" (nie z uwagi na mieszany skład tylko przyrdzewiałe umiejętności), choć w jednym meczu byliśmy o włos od zwycięstwa. Jednak nie to się liczyło - chodziło o dobrą zabawę i grę w szczytnym celu.

No i kliknęło. Okazało się, że jest u nas grupka osób, których łączy piłka - i to nie koniecznie ta do kopania - i chęć by grać nie tylko od "wielkiego dzwonu."

Staramy się grać regularnie raz w tygodniu, w czwartki, pomiędzy 18:30 a 20:00.

Obecnie występujemy gościnnie w Jaśkowicach, bo w Skawinie, no cóż, to temat na osobną książkę. ;)

W okresie letnim planujemy grać pod chmurką.

Skład drużyny jest płynny i otwarty na nowych członków. W końcu chodzi cały czas o dobrą zabawę w doborowym towarzystwie (wierzcie mi - u nas nie można się nudzić!).

Jeśli macie ochotę na "gierkę" to piszcie na kruk.k.justyna@gmail.com.

Do zobaczenia na parkiecie! :)

Data aktualizacji: 3 kwietnia 2024

Dzień Sąsiada na Osiedlu Rzepnik AD 2022- Tak było :)

Ah, co to był za dzień! Do końca nie było wiadomo, czy pogoda wypali czy nie, bo prognozy nie zapowiadały się zbyt optymistycznie, ale dała radę! I sąsiedzi też! Dobrze było zobaczyć „stałych bywalców”, ale też i nowe twarze. 

Był piknik, na który zrzucili się sąsiedzi, atrakcje dla dzieci (nieśmiertelny badminton, kolorowanki, malowanie palcami i farbami po folii stretch, klocki, strzelanie do piłką do bramki, bańki mydlane, no i dmuchany skakaniec).

Kolejny sukces to taki, że udało nam się przeprowadzić grę uliczną z pytaniami dotyczącymi historii naszego Osiedla. Gratulacje dla uczestników: Zuzi i Marceliny, Kacpra i Michała, Filipa, Daniela i Jarka, Żanety, Marii, Piotra i Samuela. Wiem, że trasa była wyzwaniem (wezmę to pod uwagę przy okazji organizacji kolejnej ;)), ale mam nadzieję, że dowiedzieliście się czegoś ciekawego

Dzień Sąsiada to impreza, której sukces zależy od zaangażowania wielu osób, więc lista tych, którym należą się podziękowania jest długa. Z góry przepraszam, jeśli kogoś pominęłam!!!

A więc ruszamy (kolejność przypadkowa) :)

Gmina Skawina, dziękuję za podarowanie gadżetów, które wręczyłam uczestnikom, wykoszenie działki oraz wypożyczenie namiotu i leżaków (dzięki inicjatywie Asi, której również dziękuję za przygotowanie mapek do gry ulicznej oraz pytań. 

Podziękowania dla Pani Natalii za udostępnienie działki. 

Podziękowania dla Społem PSS w Skawinie za podarowanie chleba i drożdżówek na grilla. 

Podziękowanie dla Jarka i Karoliny za transport i pomoc w przygotowaniach. 

Podziękowania dla Moniki i Sebastiana za udostępnienie grilla oraz obsługę i pomoc przy organizacji. 

Agnieszce, naszej graficzce-magiczce, za zaprojektowanie plakatów, ulotek oraz kart do gry ulicznej. 

Kasi oraz Stowarzyszeniu Dzieci Są Ważne - podziękowania za wypożyczenie sprzętu do animacji i do baniek oraz podarowanie płynu. Był czad! Kasi dziękuję również za pomoc przy wydruku plakatów, ulotek oraz mapek i kart do gry ulicznej. 

Specjalne podziękowanie dla pana Jana spod 5A za szybki telefon, dzięki któremu dzieciaki z naszego Osiedla mogły poszaleć na „skakańcu” oraz podarowanie prądu. To był strzał w dziesiątkę i myślę, że ma spore szanse stać się częścią świeckiej tradycji Dnia Sąsiada. :)

Podziękowania dla wszystkich sąsiadów za przyniesienie pysznych ciast, przekąsek oraz napojów! Jak powtarzałam - bez Was tej imprezy by nie było! 

To co, do przyszłego roku? Jeśli macie pomysły na to, co możemy zorganizować w ramach pikniku, dajcie znać: kruk.k.justyna@gmail.com lub os.rzepnik@gmail.com

Data publikacji: 29.08.2022 (JK)

Wspomnień czar...

W ostatni dzień sierpnia 2019 roku odbyła się pierwsza edycja  wydarzenia Dzień Sąsiada na Osiedlu Rzepnik. Po dwóch nieudanych podejściach nareszcie pogoda tego dnia była dla nas łaskawa. To było istotne, bo impreza miała charakter pikniku sąsiedzkiego na otwartym powietrzu, na który „zrzucali się” mieszkańcy - ktoś udostępnił swoje krzesła, ktoś inny dał parasol, zabawki, stoły, udostępnił samochód i pracował jako kierowca i tragarz; wreszcie ktoś inny przyniósł pyszne ciasto a jeszcze inny swój czas i umiejętności.

Tak właśnie wygląda impreza sąsiedzka, gdzie każdy daje tyle, ile chce i może.

Były zabawy, rozmowy, żarty - wspólny czas sąsiadów. 

Dla dzieciaków przygotowaliśmy bańkowe szaleństwo, basen dla ochłody, oraz na placu zabaw – kącik z kolorowankami, basen z piłkami oraz zabawy uaktywniające zmysły. Z kolei dorośli integrowali się przy zabawach, m.in. „Znamy się jak łyse konie”, czy grając w badmintona.

Oprócz wkładu mieszkańców wydarzenie wsparł Zarząd Osiedla, skawińskie Stowarzyszenie Dzieci Są Ważne, prywatni właściciele działki, którzy udostępnili teren pod wydarzenie, Gmina Skawina oraz piekarnia Grzegorz Krupa.

Eh, marzy nam się powtórka. A Wam?